Lejlighedshotel Alkion – Et hyggeligt ferie-spot med havudsigt
Sunweb Villages Lejlighedshotel Alkion ligger helt perfekt, hvis du drømmer om en ferie, hvor hele familien kan slappe af og hygge sig sammen. Det venlige personale kender området ud og ind – og deler hellere end gerne deres bedste tips med dig. Stemningen er afslappet, og der er altid tid til en snak eller et smil. Da hotellet ligger oppe på en bakke, har du en fantastisk udsigt over det krystalklare hav.
De rummelige lejligheder ligger i en grøn have og har en lys, moderne indretning. Midt i det hele finder du poolen – et naturligt samlingspunkt, hvor der altid er lidt liv. De yngste gæster kan plaske rundt i børnebassinet, lege i legepladsen og hurtigt finde nye venner. Og får du lyst til noget koldt at drikke, mens du nyder solen? Så ligger poolbaren lige ved hånden – klar med forfriskninger og små lækkerier.
Tager du en kort gåtur fra hotellet, når du snart den charmerende by Kriopigi. Her kan du slå dig ned på en traditionel taverna og nyde det bedste fra det græske køkken. Vil du tage en dukkert? Stranden ligger lidt længere nede – her kan du hoppe i det klare, blå vand fra den smalle sandstrand. Og orker du ikke gå, kører der en lille shuttlebus.
Du flyver direkte til Thessaloniki. Flyvningen tager omkring 3 timer. Ved ankomsten til lufthavnen vil du blive mødt af guiden eller en lokal repræsentant for Sunweb.
I de fleste tilfælde vil du kunne se flytiderne, når du bestiller online. Hvis afgangstiderne ikke bliver vist, er de endnu ikke kendt af os. Alle offentliggjorte flytider kan ændres uden forbehold.
Du har mulighed for at tilvælge transfer i bookingprocessen. Transfer tiderne er cirka som følger:
Nea Moudania - 45 minutter
Nea Potidea - 50 minutter
Kriopigi – 95 minutter
Sani Beach - 80 minutter
Kalithea – 90 minutter
Metamorfosi - 80 minutter
Hanioti – 105 minutter 150 minutter
Gerakini - 70 minutter
Pefkohori - 105 minutter - 150 minutter
Neos Marmaras - 115 minutter
Afitos – 90 minutter
Polichrono – 100 minutter
Ouranoupoli – 105 minutter
Vigtig information, hvis du booker transfer: Chalkidiki er et stort område, og derfor kan du blive nødt til at vente på gæster, der ankommer med et andet fly. Der afgår en transferbus fra Thessaloniki til knudepunktet over Kassandra-halvøen. Her deler transferbussen sig, så den ene bus fortsætter til stederne på Kassandra, og den anden bus kører til stederne på Sithonia og Athos.
Hovedstad:
Hovedstaden er Athen.
Tid:
Grækenland er 1 time foran Danmark.
Sprog:
Det officielle sprog er græsk. Men man kan sagtens klare sig på engelsk (og delvist på tysk).
Penge:
Den officielle møntenhed er euro.
Drikkepenge:
Det er normalt at give ca. 10% i drikkepenge på de græske barer og restauranter.
Strøm:
Strømforsyningen er ligesom i Danmark 220 volt.
Vand:
Det er ikke tilrådeligt at drikke vand fra hanen.
Mad:
Typiske græske retter er Souvlaki, Tzatziki og Mousaka.
Mobiltelefon:
Din danske mobiltelefon virker også i Grækenland.
Rejsedokumenter:
Du skal være i besiddelse af et gyldigt pas.
Scooterudlejning:
For at køre på scooter (og knallert) i Grækenland skal man være i besiddelse af et motorcykelkørekort. Men de græske udlejningssteder accepterer ofte også et knallertkørekort eller almindeligt bilkørekort. Hvis du vælger at leje en scooter eller knallert uden at have et motorcykelkørekort, er det på egen risiko.
Turistskat:
Der skal betales tursistskat på hotelovernatninger i Grækenland. Skatten baseres på hotellets officielle kategorisering og længden af opholdet. I den forbindelse skal du være opmærksom på, at Sunwebs klassificering kan adskille sig fra hotellets officielle kategori.
Skatten betales direkte til indkvarteringen ved ankomst, og følgende satser er gældende pr. værelse/lejlighed pr. nat:
Gyldig i perioden
april – oktober:
Gyldig i perioden
november – marts: