I første parket til havet i den naturskønne by Torba finder vi Hotel Duja Bodrum by La Blanche. Her vil jeres ophold være inklusiv Ultra All Inclusive, hvilket betyder det eneste I skal bekymre jer om, hvem der skal hente den næste omgang kolde forfriskninger. Til familiens vandhunde kan vi anbefale en afslappende svømmetur i hotellets store poolområde eller en rutsjetur på en af hotellets vandrutsjebaner.
Er du typen, som ikke giver hen og dropper motionen på ferien, er der ligeledes flere muligheder for at få trænet: Bordtennis, tennis, bueskydning, minigolf, dart eller en tur i hotellets fitnesscenter er bare et udpluk af hotellets mange træningsmuligheder. Hotellet ligger kun en kort køretur fra Bodrums hyggelige centrum, så hvis I ønsker at opleve en livlig og festglad by, kan denne nås på omkring 20 minutter i taxa. Hotellet er velegnet til alle, som ønsker en ferie i lækre omgivelser med mange aktiviteter til børnene.
Ultra All Inclusive
* Alle måltider serveres fra buffet
* Morgenmad fra kl.07:00 - 10:00
* Sen morgenmad fra kl. 10:00 - 11:00
* Frokost fra kl. 12:00 - 14:00
* Snacks fra kl. 12:00 - 18:00
* Kaffe og kage fra kl. 11:00 - 18:00
* Tyrkiske snacks 12:00 - 17:00
* Is fra kl. 15:00 - 17:00
* Middag fra kl. 19:00 - 21:30
* Midnatssnack fra kl. 00:00 - 01:00
* 1 x middag pr. ophold i en af hotellets à la carte restaurant
* Lokale drikkevarer med og uden alkohol
* Minibaren genopfyldes dagligt med vand, læsedrikke og øl
Læs mere om Ultra All Inclusive
Vi flyver direkte til Milas Lufthavn i Bodrum. Flyvningen tager omkring 3 timer og 40 minutter. Ved ankomsten til lufthavnen mødes du af vores danske guider eller en lokal repræsentant for Sunweb.
I de fleste tilfælde vil du kunne se flytiderne, når du bestiller online. Hvis afgangstiderne ikke bliver vist, er de endnu ikke kendt af os. Alle offentliggjorte flytider kan ændres uden forbehold.
Transfer er ikke inkluderet i rejsens pris. Det er muligt at tilkøbe transfer ved bestilling af rejse.
* Güvercinlik er transfertiden ca. 45 minutter.
* Torba er transfertiden ca. 60 minutter.
* Bodrum er transfertiden ca. 60 minutter.
* Gümbet er transfertiden ca. 70 minutter.
* Türkbükü, Ortakent og Yalikavak er transfertiden ca. 70 – 90 minutter.
* Bitez er transfertiden ca. 75 minutter.
* Didim er transfertiden ca. 100 minutter.
* Turgutreis er transfertiden ca. 90 minutter.
* Kusadasi er transfertiden ca. 130 minutter.
* Marmaris og Icmeler er transfertiden ca. 160 minutter.
Vi bestræber os på at overholde oplyste transfertider, men trafik og mange hotelstop kan forlænge transfertiden. Vær opmærksom på, at der på nogle transferture bliver holdt en pause på ca. en halv time. I nogle tilfælde vil bussen blive låst under denne pause, og alle gæster skal derfor forlade bussen.
Du vil modtage rejsedokumenter med flyplanen senest 1 uge før afrejsen. Disse skal udprintes og medbringes i lufthavnen til check-in.
Bemærk venligst: Fornavn og efternavn skal staves som angivet i dit pas. Det er ikke længere nødvendigt at indtaste mellemnavne, og vi frabeder derfor, at du indtaster dit mellemnavn. Hvis dit navn er stavet forkert, kan det give problemer ved check-in og kan medføre boardingafvisning. Det er altid dit eget ansvar at tjekke, at dit fornavn og efternavn er stavet som angivet i dit pas.
Hovedstad:
Hovedstaden hedder Ankara.
Tidsforskel:
Tyrkiet er en time foran Danmark. Dvs. når klokken er 12 i Danmark, er klokken 13 i Tyrkiet.
Sprog:
Det officielle sprog er tyrkisk. I turistbranchen og storbyerne taler de fleste engelsk eller tysk.
Valuta:
Tyrkiske Lira (TL). 100 TL svarer til ca. 30 DKK (september 2023). De fleste steder kan du også betale med Euro, dog ikke altid til den mest fordelagtige kurs. Bemærk at foruden det hævegebyr, som betales til din danske bank, betales også et hævegebyr på ca. 5% til den tyrkiske bank.
Ramadan:
Ramadanen er en vigtig højtid i Tyrkiet, og mange butikker og restauranter vil holde lukket i perioden. Dette gælder dog ikke altid i de turistede områder. I 2023 forventes Ramadanen at ligge d. 22. marts til 20. april.
Drikkepenge:
I Tyrkiet er det kutyme at give drikkepenge til ansatte i servicebranchen. Lønningerne i servicebranchen er lave, og de ansatte i servicefag lever delvist af deres drikkepenge. Rejsens pris inkluderer ikke drikkepenge, da det er et individuelt anliggende, og drikkepengesystemet er en del af den kultur, som du vælger at besøge. Vi opfordrer til, at du følger og respekterer denne skik og giver drikkepenge til ansatte i servicefag, så som tjenere, rengøringspersonale, taxachauffører, lokalguider osv. På hoteller, restauranter, cafeer osv. forventes det, at du giver ca. 10 % af regningens pris i drikkepenge. Bemærk, at der enkelte steder er lagt en ”service charge” på regningen, i så tilfælde forventes du ikke at give yderligere drikkepenge.
Elektricitet:
Der benyttes 220 Volt i Tyrkiet. Det kan anbefales at medbringe adapter til elektriske apparater med trebenet hanstik, da stikdåserne i Tyrkiet kun er til to ben.
Vand:
Vi anbefaler, at du kun drikker vand fra flaske og aldrig fra hanen, og at du er varsom med isterninger, med mindre disse er lavet på kildevand.
Mad og drikke:
Prisniveauet er lidt lavere end i Danmark. Et måltid mad koster typisk ca. kr. 100-125,-. Vin koster det samme som i Danmark – uanset om der er tale om importeret eller lokalproduceret vin. Importeret alkohol kan være dyrere end herhjemme.
Mobiltelefon:
En dansk mobil virker som udgangspunkt også i Tyrkiet. Tjek eventuelt for en sikkerheds skyld med din telefonudbyder, om du er tilmeldt udlandstelefoni. Vær varsom med brug af dataroaming, da dette er meget dyrt på et dansk abbonement i Tyrkiet. Det kan ofte betale sig at købe et telefonkort i Tyrkiet, hvis du gerne vil ringe hjem i løbet af ferien.
Transport:
Det er nemt og billigt at komme rundt med de lokale minibusser, ”dolmus”. Der står i forruden, hvor bussen kører til, og når du rækker hånden ud, stopper bussen. Du betaler blot, inden du stiger af. Bussen stopper hvor som helst på ruten. De offentlige busser, der kører mellem byerne, er af høj kvalitet og til meget rimelige priser. Desuden er det stadig billigere at køre i taxa i Tyrkiet end i Danmark, men prøv evt. at aftale en fast pris inden turens start. Vi anbefaler dig desuden at leje bil, så du kan komme rundt på egen hånd. Vi fraråder, at du lejer motorcykel eller scooter.
Pas & visum:
Danske statsborgere behøver ikke visum i forbindelse med rejser under tre måneders varighed til Tyrkiet. Dit pas skal være gyldigt mindst 50 dage (ca. fem måneder) ved indrejse. Rejser du eller en af dine rejsefæller på fremmedpas eller på pas fra tredje land, beder vi dig venligst kontakte den tyrkiske ambassade vedr. eventuelle visumregler.
Rejseforsikring:
Den offentlige sygesikring dækker ikke i Tyrkiet. Det er derfor yderst vigtigt at være dækket af en rejseforsikring, når du rejser på ferie til Tyrkiet. Med en rejseforsikring vil du få aktiv og professionel hjælp på stedet, hvis uheldet er ude. Du kan tegne rejseforsikring gennem Sunweb hos AXA forsikring.
Rejsevejledning:
Vi anbefaler dig at læse Udenrigsministeriets rejsevejledning til Tyrkiet på https://um.dk/
Vaccination:
Der kræves ingen vaccinationer for at rejse til Tyrkiet. Vi anbefaler dog, at du spørger din egen læge til råds eller læser nærmere på https://www.vaccination.dk/. Vær opmærksom på, at dette ikke dækker over Corona-restriktionerne. Dem kan du læse mere om i vores Spørgsmål & Kontakt
Betaling af udflugter mm.:
Betaling af udflugter og anden betaling til guiden foretages i euro eller med betalingskort.