Læs oplysninger om din sundhed og sikkerhed på ferien her. Læs mere om den aktuelle corona situation på din feriedestination her.
Der kan forkomme ændringer i de lokale Covid-19-restriktioner, fra bestillingstidspunktet til afrejsetidpunkt. Derfor kan der ikke udledes nogen rettigheder fra dem.
Hovedstad:
Hovedstaden hedder Rom.
Sprog:
Det officielle sprog er italiensk.
Tidszone:
Der er ingen forskel fra Danmark.
Valuta:
Den officielle valuta i Italien er Euro.
Drikkepenge:
Der gives normalt 10 % i drikkepenge på restauranter, barer og hoteller.
Mad og drikke:
Italien er kendt for deres pizza og pasta. Vi anbefaler ikke at I drikker postevand.
Åbningstider:
Butikkerne holder generelt lukket mellem kl. 13:00 og kl. 16:00. Det kaldes siesta. Efter kl. 16:00 åbner butikkerne igen indtil kl. 19:00
Kør-selv:
Italiens veje er i god stand. Husk at der skal betales told for at benytte deres veje. Piccolo San Bernardo passet er lukket i hele vintersæsonen (november til juni).
Volt:
Som Danmark, 220 volt.
Mobiltelefon:
Din danske mobiltelefon virker også i Italien.
Rejsedokumentation:
Du skal have gyldigt pas.
Turistskat:
Når du kører til Livigno i bil og skal gennem Munt la Schera-tunnelen betales en turistskat på 44.00 euro.
Swimmingpool
På hoteller med swimmingpool er det som udgangspunkt påkrævet at bære badehætte, når poolen benyttes.
Et liftkort til Kronplatz er inkluderet i prisen.
Rejser med egen transport/fly:
3-dages tur inklusiv 2-dages liftkort
4-dages tur inklusiv 2-dages liftkort
5-dages tur inklusiv 3-dages liftkort
6-dages tur inklusiv 4-dages liftkort
7-dages tur inklusiv 5-dages liftkort
8-dages tur inklusiv 6-dages liftkort
Når du bestiller din rejse, kan du i bookingtrinene, se hvilke dage liftkortet er gyldigt. Ønsker du at liftkortet skal gælde andre dage, bedes du kontakte vores salgsafdeling pr. telefon, så de kan ændre det for dig. Det er ikke muligt at få lavet ændringer i liftkortet efter ankomst til destinationen. Priser for udvidelse af liftkort og rabat for fravalg af liftkort finder du også i bookingtrinene.
Rabatter: Liftkort til børn født efter 9.12.2013 er gratis. Børn født mellem 11.12.2005 og 9.12.2013 samt seniorer født før 9.12.1956 får rabat på liftkort. Disse rabatter er trukket fra din rejses samlede pris. Ved afhentning af liftkort skal der vises gyldig billedlegitimation.
Overstående priser og rabatter er kun gyldige ved booking, og er ikke gældende på destinationen. På destinationen kan andre priser være gældende.
Vi har på nuværende tidspunkt ingen information om din busrejse.
Vi har på nuværende tidspunkt ingen information om din flyrejse.