Aqua Hotel Silhouette er et smukt og luksuriøst feriested tæt på den smukke strand; du skal blot gå ned ad gaden og gennem tunnelen, så er du der allerede. Det gamle centrum ligger også i nærheden, og det samme gør promenaden. Personalet er meget venligt og serviceorienteret. Når du kommer ind i receptionen, står der vand klar til dig, og du kan sætte tænderne i et friskt æble.
Swimmingpoolerne på Aqua Hotel Silhouette er virkelig pragtfulde. De er i en trendy stil og spredt over forskellige niveauer. Du kan køle dig ned i en af dem og nyde solen på solsengene i vandet. På solterrassen er der også rigeligt solsenge, og hvis du vil gøre det ekstra behageligt for dig selv, er der også en række balinesiske senge! Snup en drink sammen på den dejlige udendørs terrasse ved baren eller på den højere terrasse med udsigt over poolen.
Det moderne hotel har meget komfortable værelser med alle de faciliteter, du kan ønske dig. Restauranten er pænt indrettet, og er et hyggeligt sted at spise en bid mad. Nogle retter tilberedes endda, mens du ser på. Hvis du ønsker at dyrke sport under din ferie, kan du besøge det store fitnesscenter med udsigt over poolen eller tage en dukkert i den indendørs pool. Bagefter kan du slappe af i en af de dejlige loungeområder eller i jacuzzien.
Hvis du foretrækker et ophold med morgenmad, halv- eller helpension i stedet, er dette muligt at bestille her.
Alle måltider serveres som buffet
* Morgenmad kl. 08:00 - 10:00
* Snacks kl. 10:30 - 13:00 og kl. 15:30 - 19:00
* Frokost kl. 13:00 - 14:30
* Aftensmad kl. 19:00 - 21:30
* Lokale alkoholiske og alkoholfrie drikkevarer kl. 10:00 - 23:00
* Vand på værelset
* Gratis håndklædeservice
Vi flyver direkte til Barcelona Lufthavn. Flyvningen tager omkring 3 timer. Ved ankomsten til lufthavnen mødes du af vores danske guider eller en lokal repræsentant for Sunweb.
I de fleste tilfælde vil du kunne se flytiderne, når du bestiller online. Hvis afgangstiderne ikke bliver vist, er de endnu ikke kendt af os. Alle offentliggjorte flytider kan ændres uden forbehold.
Transfer er ikke inkluderet i rejsens pris. Det er muligt at tilkøbe transfer ved bestilling af rejsen.
* Transfertiden til Calella er ca. 60 minutter.
* Transfertiden til Pineda de Mar er ca. 75 minutter.
* Transfertiden til Santa Susanna er ca. 110 minutter.
* Transfertiden til Malgrat de Mar er ca. 120 minutter.
* Transfertiden til Blanes er ca. 135 minutter.
* Transfertiden til Lloret de Mar er ca. 150 minutter.
Vi bestræber os på at overholde oplyste transfertider, men trafik og mange hotelstop kan forlænge transfertiden.
Bussen skal muligvis køre forbi alle destinationerne, og i så fald varierer tiderne meget og kan tage længere tid. Transfertiderne kan også stige betydeligt ved forsinkelser i trafikken eller af shuttleservicen. Og transferbussen kører ikke altid ned til stederne i en fast rækkefølge.
Det er muligt, at der anvendes en shuttleservice for Sunweb ved små ankomster. I så fald forsøger vi at tilstræbe en ventetid på højst 90 minutter i lufthavnen efter den første kontakt med guiden, inden shuttlebussen kører dig til din indkvartering.
Det er ikke i alle tilfælde, at du kan blive sat af foran din indkvartering. Hvis du bliver kørt til indkvarteringen af en shuttletransport, kan afhentnings- og afsætningsstedet være forskelligt.
Det er muligt at bestille en privat transfer mod et ekstra gebyr. Du kan angive dette under bookingprocessen i trin 2. I lufthavnen kan du henvende dig til guiden med din voucher, og de vil henvise dig til dit transportmiddel (dette kan være en minibus, en stor bus eller en taxa). Med hensyn til transporten tilbage til lufthavnen vil guiden informere dig om afhentningstidspunktet.
Du vil modtage rejsedokumenter med flyplanen senest 1 uge før afrejse.
Bemærk venligst: Fornavn og efternavn skal staves som angivet i dit pas. Det er ikke længere nødvendigt at indtaste mellemnavne, og vi frabeder derfor, at du indtaster dit mellemnavn. Hvis dit navn er stavet forkert, kan det give problemer ved check-in og kan medføre at du bliver afvist på flyrejsen. Det er altid dit eget ansvar at tjekke, at dit fornavn og efternavn er stavet som angivet i dit pas.
Hovedstad:
Hovedstaden er Madrid.
Tid:
Spanien har ingen tidsforskel med Danmark, undtagen på de Kanariske Øer, der er de 1 time foran.
Sprog:
Det officielle sprog er spansk.
Penge:
Den officielle møntenhed er euroen.
Drikkepenge:
Det er normalt at give ca. 10% i drikkepenge på de spanske barer og restauranter.
Strøm:
Strømforsyningen er ligesom i Danmark 220 volt. Stikkontaktet kan dog godt have en anden form. I det tilfælde kan du købe et mellemled i supermarkedet.
Vand:
Det er ikke tilrådeligt at drikke vand fra hanen.
Mad:
Typiske spanske retter er tapas (små snacks) og paella (ris med skalddyr).
Mobiltelefon:
Din danske mobiltelefon virker også i Spanien.
Rejsedokumenter:
Du skal være i besiddelse af et gyldigt pas.
Turistskat
For rejser til Catalonien og De Baleariske Øer betales en turistskat per person per nat. Turistskatten omfatter alle personer over 17 år og betales til indkvarteringen ved ankomst.
Under 18 år:
Mindst én person på bookingen skal være fyldt 18 år på afrejsetidspunktet.