Læs oplysninger om din sundhed og sikkerhed på ferien her. Læs mere om den aktuelle corona situation på din feriedestination her.
Ved siden af pisterne i Val Thorens finder du det i træ og natursten byggede Selections Résidence Le Chalet des Neiges Hermine. Dette smukke Savoyarde-stil chalet byder på rummelige lejligheder med en stemningsfyldt indretning.
Med de fantastiske pister og det levende centrum Val Thorens i dine direkte omgivelser, er dette sted ideelt såfremt du ikke vil gå glip noget. Fastgør skiene og gå på oplevelse i det omfattende skiområde i Val Thorens, eller besøg en af de mange andre områder i Trois Vallées området. I dette enorme skiområde vil du ikke mangle noget! Med de hyggelige afterski steder bogstaveligt talt rundt om hjørnet, kan du efter en dag på ski feste videre med andre festglade mennesker. Dem som foretrækker en rolig aften, kan nyde den indendørs swimmingpool eller lejlighedskompleksets sauna. Her er noget for alle i Résidence Le Chalet des Neiges Hermine!
Hotellet har sin egen parkeringsplads. Reservation af parkeringsplads skal ske inden afrejse. Denne betales ved ankomst til hotellet.
Der kan forkomme ændringer i de lokale Covid-19-restriktioner, fra bestillingstidspunktet til afrejsetidpunkt. Derfor kan der ikke udledes nogen rettigheder fra dem.
Val Thorens er en populær skidestination beliggende i verdens største skiområde Les Trois Vallées, som ligger i Frankrig. Skiområdet inkluderer eksempelvis også populære skidestinationer som Les Menuires og Méribel. En skiferie i Val Thorens byder på høj snesikkerhed takket være byens høje placering (2350 m) og de omkringliggende gletsjere. Med i alt 600 kilometer pister og 175 lifter, hvoraf det højeste punkt er 3230 meter, er det ikke svært at forstå, hvorfor denne skidestination er så populær, som den er.
Val Thorens er ikke kun den højeste skidestination i Frankrig, men i hele Europa. Det moderne liftsystem bringer dig let til toppen af de mange pister. Som om det ikke var nok, så er mange af indkvarteringerne placeret i udkanten af byen, så du har gode muligheder for at stå på ski direkte fra og til din bolig.
En skiferie i Val Thorens tilbyder meget mere end blot Europas bedste skiløb. Her bliver du mødt med hyggelig afterski på byens mange dejlige barer. Val Thorens centrum har også et stort udvalg af udendørs restauranter, pubber og restauranter med mad, der vil blive værdsat af både børn og dem, som foretrækker en mere fornem menu. Udover de mange kilometer pister, så findes der i byen også en bredt udvalg af aktiviteter. I byen er der et stort indkøbscenter, biograf, bowling, tennisbaner og en swimmingpool, hvor du også kan nyde godt af stedets sauna og dampbad.
Val Thorens er en bilfri by, hvor du på ankomstdagen godt må køre hen til din lejlighed eller dit hotel, men efter at have sat bagagen af, er du henvist til at parkere bilen i et af byens parkeringshuse eller på den udendørs parkeringsplads i udkanten af byen. Du kan læse mere om parkering i Val Thorens her. Det kan godt betale sig at reservere en p-plads i god tid. I løbet af dagen og frem til omkring klokken 20.00 kører der en gratis skibus gennem hele landsbyen, så det er ingen sag at komme rundt, hvis man ikke lige vil gå. Hvis du en dag vil stå på ski i Les Trois Vallées skiområdet, kan du mod betaling udvide dit liftkort på stedet.
Sunweb har et stort udvalg af skiferier til Val Thorens. Uanset om din skiferie skal være billig, luksuriøs eller bare til den bedste pris, har Sunweb den rigtige skiferie til dig. Ferieboligerne består hovedsageligt af hoteller og lejligheder, men vi har også et godt udvalg af hytter. Når du booker skiture til Alperne med Sunweb, er liftkortet altid inkluderet i prisen.
Hovedstad:
Hovedstaden er Paris.
Sprog:
Det officielle sprog er fransk. De fleste franskmænd taler ikke andre sprog. Vi anbefaler dig at tage en ordbog med.
Tid:
Frankrig har ingen tidsforskel ift. Danmark.
Penge:
Den officielle møntenhed er euro.
Drikkepenge:
På franske kroer og restauranter er det normalt at give mellem 10 % og 15 % i drikkepenge.
Mad & drikke:
Frankrig er kendt for sin ost, croissanter, flutes og vin. Man kan godt drikke vand fra hanen (du rådes til at lade vandet løbe lidt inden du drikker det).
Åbningstider butikker:
Generelt er butikker åbne fra mandag - fredag fra kl. 09.00-19.00 (nogle butikker holder frokostlukket). Om søndagen og mandag formiddag har de fleste butikker lukket. Nogle supermarkeder har åbent søndag formiddag.
Bilferie:
De nationale veje er gode. Husk at du skal betale for at køre på motorvejene. Passo Piccolo San Bernardo er lukket hele vintersæsonnen (november til juni).
Strøm:
Strømforsyningen er ligesom i Danmark 220 volt.
Mobiltelefon:
Din danske mobiltelefon virker også i Frankrig.
Rejsedokumenter:
Du skal være i besiddelse af et gyldigt pas.
Rejse med bil:
I Frankrig er mange motorveje betalingsveje.
Piccolo San Bernardo Passet er lukket hele vintersæsonen.
Fra d. 1.juli 2017 er det i nogle byer lovpligtigt at have et miljømærke. Dette kan kun købes online. Hvis miljømærket ikke kommer rettidigt, anbefales det, at printe den udfyldte bestillingsformular og bekræftelse. Bestillingen kan foretages på https://www.certificat-air.gouv.fr/en/demande-ext/cgu
Det anbefales at have snekæder i bilen, da disse kan være nødvendige på visse strækninger. Det anbefales desuden af have vinterdæk på bilen. I tilfælde af en ulykke skal alle bære refleksvest. Rejser du via Belgien er det lovpligtigt a have en brandslukker i bilen.
Retningslinjer for gæsteanmeldelser
For at holde bedømmelsesscore og anmeldelser relevante for din kommende rejse, arkivierer vi anmeldelser, der er ældre end 36 måneder.
Det er kun gæster, der har booket gennem Sunweb Group og har opholdt sig på det pågældende overnatningssted, der kan skrive en anmeldelse. Vi inviterer disse kunder til at give en anmeldelse via e-mail, når de er kommet hjem fra deres ferie. Hvis en kunde ønsker at skrive en anonym anmeldelse, kontrolleres detaljerne (som f.eks. bookingnummer, bookingdetaljer) og er kendt af Sunweb Group.
Uanset om det er en negativ eller positiv anmeldelse, vil vi offentliggøre alle anmeldelser i fuld længde så hurtigt som muligt efter, at de er blevet modereret til at overholde Sunweb Groups retningslinjer.
Retningslinjer og standarder for anmeldelser
Disse retningslinjer og standarder har til formål at sørge for at holde indholdet på Sunweb Groups mærker relevante og familievenlige uden at begrænse ytringen af stærke meninger. Disse gælder også uanset stemningen i anmeldelsen.
Anmeldelserne skal være relateret til opholdet. De mest nyttige anmeldelser er detaljerede og hjælper andre med at træffe bedre beslutninger. Der må ikke indgå politiske, etiske eller religiøse kommentarer. Reklameindhold vil blive fjernet.
Alt indhold skal være ægte og unikt for gæsten. Anmeldelser er mest værdifulde, når de er originale og uvildige. Dit bidrag skal være dit eget.
Respekter andres privatliv. Sunweb Group vil sørge for at skjule e-mailadresser, telefonnumre, hjemmesider, konti på sociale medier og andre lignende oplysninger.
De holdninger, der kommer til udtryk i anmeldelserne, er Sunweb Groups kunders holdninger. Sunweb Group påtager sig ikke ansvar for eventuelle anmeldelser eller svar.
Når du bestiller din rejse, kan du i bookingtrinene, se hvilke dage liftkortet er gyldigt. Ønsker du at liftkortet skal gælde andre dage, bedes du kontakte vores salgsafdeling pr. telefon, så de kan ændre det for dig. Det er ikke muligt at få lavet ændringer i liftkortet efter ankomst til destinationen. Priser for udvidelse af liftkort og rabat for fravalg af liftkort finder du også i bookingtrinene.
Rabatter:For børn til og med 4 år og seniorer over 75 år er liftkortet gratis. Hvis du er berettiget til et gratis liftkort, skal du vælge ”Ingen liftkort” ved bestilling af rejsen. Det gratis liftkort kan afhentes på det lokale liftkortkontor ved forevisning af legitimation. Børn mellem 5 og 12 år samt seniorer mellem 65 og 74 år får rabat på liftkortet. Rabatten er kun gældende ved bestilling af rejsen på hjemmesiden.
Overstående priser og rabatter er kun gyldige ved booking, og er ikke gældende på destinationen. På destinationen kan andre priser være gældende.
Du kan leje ski- og snowboardudstyr hjemmefra til fordelagtige priser.
Bronze
Denne kategori er velegnet til nybegyndere. Skiene er bløde, hvilket gør det nemmere at dreje og bremse. (0-3 uger på ski*)
Sølv
Udstyr i denne kategori er velegnet til lettere øvede skiløbere, Skiene er bløde, men formår stadig at foretage skarpe sving. (3-5 uger på ski*)
Guld
Denne kategori dækker over udstyr af høj kvalitet, som er særligt velegnet til erfarne skiløbere. Udstyret er brugbart på alle typer af pister og i alle sneforhold. (6-9 uger på ski*)
Diamant
Denne type udstyr er udformet på baggrund af den nyeste teknologi og tilfører den erfarne skiløber en maksimal ydeevne. Denne type giver samtidig ret til at skifte udstyr 1 gang pr. uge, hvis du gerne vil skifte imellem ski og snowboard. (+10 uger på ski*)
Lejer du skiustyr i kategorierne guld eller diamant, kan du gratis skifte til snowboard en gang i løbet af ferien (dog ikke i weekenden).
*Ugerne skal udelukkende bruges for at give et overblik
over de forskellige typer. Da vi alle lærer forskelligt, kan det derfor være en anden type, du skal bruge.
Udstyret er inddelt i følgende kategorier:
Bronze
Denne kategori er velegnet til nybegyndere. Skiene er bløde, hvilket gør det nemmere at dreje og bremse. (0-3 uger på ski*)
Sølv
Udstyr i denne kategori er velegnet til lettere øvede skiløbere, Skiene er bløde, men formår stadig at foretage skarpe sving. (3-5 uger på ski*)
Guld
Denne kategori dækker over udstyr af høj kvalitet, som er særligt velegnet til erfarne skiløbere. Udstyret er brugbart på alle typer af pister og i alle sneforhold. (6-9 uger på ski*)
Diamant
Denne type udstyr er udformet på baggrund af den nyeste teknologi og tilfører den erfarne skiløber en maksimal ydeevne. Denne type giver samtidig ret til at skifte udstyr 1 gang pr. uge, hvis du gerne vil skifte imellem ski og snowboard. (+10 uger på ski*)
Bemærk: Ved leje af ski medfølger ikke en hjelm. Denne kan lejes på destinationen.
*Ugerne skal udelukkende bruges for at give et overblik over de forskellige typer. Da vi alle lærer forskelligt, kan det derfor være en anden type, du skal bruge.
5-dages og 6-dages undervisning starter om søndagen.
Niveau:
- Begynder: er for dig der aldrig har stået på ski før.
- Middelmådig: er for dig der kan bremse og lave en kurve.
- Avanceret: er for dig der kan stå på ski, og som vil udvide dine tekniker.
Bussen kører hver fredag fra Danmark, med ankomst på destinationen lørdag morgen. Bussen kører hjem igen den efterfølgende lørdag, med ankomst i Danmark om søndagen. Findes busrejsen ikke i prisoversigten for en given uge, er det med stor sandsynlighed, fordi ugen er udsolgt. Du er dog altid velkommen til at kontakte os for oplysninger om aktuel ledighed.
Opsamlingssted | Afgang | Hjemkomst |
København, Sjælør St. | 07:45 | 16:30 |
Ølby St., Sdr. Centervej | 08:30 | 15:30 |
Ringsted, Bus P v. Klostermarken | 09:00 | 15:00 |
Slagelse, Transportcenter Stop 39 | 09:30 | 14:30 |
Nyborg v. svømmehallen | 10:00 | 14:00 |
Odense, afkørsel 53, Blommelyst | 10:45 | 13:30 |
Aalborg, P-plads afk. 26, T.H Saursvej | 07:30 | 15:45 |
Randers, Elo Arena, Fyensgade 1 | 08:45 | 14:45 |
Århus v. Musikhuset | 09:30 | 14:15 |
Skanderborg Banegård | 10:00 | 13:40 |
Horsens afk. 56 v. Q8 tanken | 10:20 | 13:15 |
Kolding Hylkedal - Ud: Vest, Hjem: Øst | 11:30 | 12:30 |
Aabenraa afk. 70 v. Circle K | 12:15 | 11:45 |
Padborg, v. OK Tanken, Lejrvej | 12:45 | 11:15 |
Ankomst på destinationen: Det forventede tidspunkt for ankomst til destinationen den følgende morgen mellem kl. 07.30 og kl. 09.30.
Afgang hjemrejse: Ca. kl. 19.30 (vejledende tidspunkt). På jeres billet er der påført korrekt afrejsetid samt opsamlingssted.
Bagage: Alle busser har en meget begrænset bagage plads. Der er pr. person plads til én taske eller kuffert i normal størrelse (op til 20 kg, dimensioner max. 80x70x30 cm), et par ski (med skistave og støvler) eller et snowboard (med støvler) samt håndbagage (max. 2 kg). I en snowboardtaske bør der ikke være mere end ét snowboard (dvs. heller ikke anden bagage så som snowboard støvler, tøj osv.). Medbringer I snowboard, skal I huske at afmontere bindingerne. I kan i stedet medbringe bindinger og støvler i en støvletaske - dette for at sikre at al bagage kan være i bussen. Det er desuden forbudt at medbringe madvarer i bagagen. Hvis I har for meget bagage kan chaufføreren afvise at tage det med. Husk altid at have et navn og adresseskilt på jeres bagage. I vil til enhver tid selv være ansvarlig for jeres egen bagage.
Du flyver fra København til Geneve. Denne flyvning tager ca. 3 timer. Under flyrejsen er måltider og drikkevarer ikke inkluderet.
Transfer
Det er muligt at tilføje en transfer i bookingproceduren. Den gennemsnitlige transporttid til Val Thorens er ca. 2 timer. For yderligere oplysninger om transferen klik her.
Bemærk venligst, at for- og efternavnet på billetterne skal staves som i passet eller id-kortet. Hvis navne ikke er stavet korrekt, kan du blive nægtet en flyrejse.